Telo dramaturga sa nenašlo

Autor: Miro Mráz | 20.3.2015 o 9:45 | Karma článku: 3,96 | Prečítané:  683x

Dramaturg je nezvestný a útočník má v zajatí rukojemníka. Cena výkupného nie je stanovená, pravdepodobne ňou bude naša úroveň a rozhľad.

Rukojemníkom v tejto dráme je hudba a iné kutúrne odvetvia.

Minúta po minute:

9:00 zapnínam rádio. Desmod, Knechtová, Adam Ďurica … Takto po rade.

Vraj rádiá púšťajú to, čo chcú ľudia počuť. A čo chcú ľudia počuť? To, čo im pustíme. Odkiaľ teda sú tie informácie? Nevieme… Je to začarovaný kruh a každopádne nerozumiem funkcii dramaturga, pretože:

Je 10:00, počúvam to isté radio a ide Desmod, Knechtová, Adam Ďurica …

Mám jednoduchú odpoveď kadiaľ von z tohto začarovaného kruhu. Predstavme si, že navštívime  2. triedu základnej školy plnú detí pred hodinou matematiky. Vonku je krásny slnečný deň. Vtom príde pani učiteľka a dáva žiakom na výber. “Tak dnes sa budeme buď učiť rovnice, alebo sa pôjdeme hrať na preliezky?” Čo si asi deti vyberú… Hmhmhm...

Myslíme si snáď, že sme ako dospelí o niečo múdrejší, ako tie deti? Že nepodľahneme našim pudom a túžbam? Pokiaľ nás od úpadku  neubráni úroveň celej spoločnosti, je naša budúcnosť veľmi otázna. Časom môžme vďaka konzumnému spôsobu našich životov podľahnúť natoľko svojim pudom, že našou každodennou realitou sa môže stáť absurdné sci-fi Absurdistán. (Idiocracy – 2006)

Z tohto jednoduchého dôvodu sa domnievam, že rozhlas, televízia a všetky médiá by mali diváka vychovávať. Pretože divák a poslucháč nemajú kapacity na to, aby sa niekam sami od seba v každodennom zhone posunuli. Presne ako tie deti v škole.

Filmovým producentom ešte stále ide trochu o vec a keď sa púšťajú do nejakého projektu, predpokladá sa aspoň nejaká hodnota, ktorú vyvážia patričným obsadením. Neskôr je to o tom, či téma spoločnosť zaujme a o konkurencii, čo v tom kine vlastne dávajú. Sú aj výnimky, chvalabohu sa (nás) týkajú len Trošku. To je však veľké memento.

Preto prosím neupadajme! Dramaturga, aj po transplantácii mozgu, posaďme opäť tam, kde sedieť má. Rozvíjajme sa a nenechame sa skonzumovať svojím konzumným štýlom života. Najedzme sa, ale nenechajme sa zjesť. :) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

DOMOV

Flašík chce RTVS premeniť na akciovku (Minúta po minúte)

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?